Znani Warszawiacy – kilku z wielkiej puli

Znani Warszawiacy – kilku z wielkiej puli

Znani warszawiacy – kilka wybranych osobistości

Z Warszawą związanych było i nadal jest wielu artystów, twórców, naukowców i osobistości, o których pamiętamy do dziś. Nie ma się czemu dziwić, bo nasza stolica to centrum kultury, sztuki i nauki, które stawia na prężny rozwój w różnych dziedzinach. Dziś przyjrzymy się bliżej kilku znanym postaciom. Zainteresowani? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

  1. Fryderyk Chopin – to najsłynniejszy polski kompozytor na całym świecie, który tworzył muzykę romantyczną. W jego dorobku artystycznym można znaleźć mazurki, etiudy i polonezy. Specjalizował się w bardzo rozbudowanych i złożonych kompozycjach fortepianowych. Posiadał niesamowity talent, który pozwolił mu stworzyć niepowtarzalny styl muzyczny. Z jego utworów czerpały inspiracje takie osobistości jak Richard Wagner, Robert Shumman, Edvard Grieg. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Warszawie, jednak w 1830 r. wyemigrował do Francji i tam tworzył przez resztę życia. Zmarł w 1849 r. na gruźlicę. Do dziś co pięć lat w Warszawie odbywają się konkursy chopinowskie, na których swoje umiejętności prezentują pianiści z całego świata.
  2. Maria Skłodowska-Curie – to jedna z najsłynniejszych Polek na całym świecie, której wkład w rozwój nauki był nieoceniony. Wynalazła pierwiastki rad i polon oraz rozpoczęła badania nad leczeniem raka przy pomocy radiacji. Urodziła się w Warszawie, jednak w 1891 r. wyjechała na studia do Sorbony (była pierwszą kobietą w historii, której pozwolono studiować na tej uczelni). Jest dwukrotną laureatką nagrody Nobla z fizyki i chemii. Objęła profesurę na Sorbonie, co w tamtych czasach stanowiło nie lada wydarzenie. Dzięki niej, jej wiedzy i ogromnemu zaangażowaniu w 1911 r. powstał we Francji ośrodek prowadzący badania nad radioaktywnością. Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1943 r. na białaczkę, którą wywołały wysokie dawki promieniowania radiacyjnego, z którymi miała ona styczność przez całe życie.
  3. Tamara Łempicka, nazywana również Tamarą de Lempicką – urodziła się w Moskwie, jednak dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w stolicy Polski. Później jednak wyjechała do Paryża opanowywała sztukę malarstwa, kształcąc się pod okiem Andre Lothe’a. Jej prace po raz pierwszy zostały wystawione w 1922 r. Ona sama zaś była postacią dość kontrowersyjną i słynącą z licznych romansów. W jej pracach można dostrzec nowoczesny i awangardowy kubizm połączony z nasyconymi barwami. W latach 40. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a jeszcze później wyjechała do Meksyku, gdzie zmarła w 1980 r. Jej prace cieszą się ogromnym uznaniem. Do wiernych kolekcjonerów jej obrazów należą m.in. Madonna i Barbara Streissand.
  4. Władysław Szpilman – to polski kompozytor i pianista o żydowskim pochodzeniu. Część swojego życia spędził w warszawskim getcie. Cudem uniknął śmierci w Treblince, jednak cała jego rodzina została tam zamordowana. Przez dwa lata ukrywał się w okupowanej Warszawie, by w końcu po II Wojnie Światowej otrzymać posadę w Polskim Radiu. Skomponował mnóstwo utworów, w tym piosenki radiowe, muzykę filmową oraz musicalową. Skomponował m.in. utwory do filmu Romana Polańskiego pt. „Pianista”. Obraz otrzymał 3 Oscary oraz Złotą Palmę w Cannes. Szpilman zmarł w 2000 r.