Komunikacja miejska w Warszawie – co trzeba wiedzieć?

Komunikacja miejska w Warszawie – co trzeba wiedzieć?

Zwiedzając stolicę po prostu nie da się nie korzystać z komunikacji miejskiej. Nieraz, żeby zobaczyć daną atrakcję turystyczną trzeba przemieścić się z centrum Warszawy na drugi koniec miasta. Najprościej zrobić to korzystając właśnie z komunikacji miejskiej. Niestety zorientowanie się w zasadach panujących w transporcie publicznym, dla kogoś kto odwiedza to miasto po raz pierwszy, może okazać się dość trudne. Dlatego też przygotowałam spis najważniejszych informacji dotyczących tego tematu. Przyjemnej lektury!

  • Tramwaje

Po Warszawie poruszają się tramwaje oznaczone cyfrą 1-79, przy czym te z numeracją od 1 do 39 stanowią podstawowe połączenia. Wszystkie z numeracją 40-49 wykonują kursy tylko w określonych porach lub tygodniach. Natomiast pozostałe jeżdżą na liniach specjalnych bądź zastępczych. Tramwaje zatrzymują się na każdym przystanku, a zakupiony bilet jest ważny w każdym z nich. Co ważne, w przypadku awarii tramwaju, pasażerowie przewożeni są autobusami oznaczonymi literą „Z” (obok niej może się także pojawić numer linii).

  • Autobusy

Wszystkie autobusy zwykłych linii oznaczone są numerkami od 100 do 399, ale te z cyframi 300-399 jeżdżą tylko o określonych porach doby bądź tygodnia. Warto dodać, że zatrzymują się one na każdym przystanku znajdującym się na trasie. Z kolei autobusy przyspieszone, które zatrzymują się tylko na wybranych przystankach oznaczone są numerami od 400-599, z tym że te z numeracją od 400-499 robią kursy tylko o określonych porach doby lub tygodnia. Po mieście jeżdżą również autobusy linii strefowych, które oznaczone są numerami 700-899, przy czym te z numeracją 800-899 kursują okresowo. Dodać trzeba, że mają postój tylko na wybranych przystankach. Oprócz wyżej wymienionych spotkać można także autobusy ekspresowe, oznaczone literą „E”, które również zatrzymują się na wybranych przystankach oraz autobusy nocne, oznaczone literą „N”, których postoje także odbywają się na wybranych przystankach. We wszystkich tych autobusach bilety są takie same.

  • Metro

Kurs metra obejmuje Bielany, Śródmieście i Ursynów. W ciągu tygodnia jeździ między godziną 5.00 rano a 1.00 w nocy. Natomiast w weekendy, czyli piątki, soboty i niedziele kursuje między 5.00 rano a 3.00 rano kolejnego dnia. Kursy odbywają się średnio co 15 minut. W razie awarii linii metra, pasażerowie przewożeni są komunikacją zastępczą – autobusami oznaczonymi literą „Z”.

  • Pociągi

Na terenie Warszawy funkcjonuje Szybka Kolej Miejska. Pociągi, które do niej należą mają czerwono-żółto-kremowy kolor i oznaczone są literką „S” oraz cyfrą. Można nimi jeździć posiadając bilet ZTM. Każdy inny jest nieważny i nie uprawnia nas do przejazdu. Składy przejeżdżają przez dwie strefy biletowe, a więc osoby, które chcą się dostać poza Warszawę muszą posiadać taki, który jest ważny w jednej i drugiej strefie.