Darmowe muzea w Warszawie – wybrane propozycje

Darmowe muzea w Warszawie – wybrane propozycje

Każdy, kto jest miłośnikiem kultury i lubi zwiedzać muzea musi wiedzieć, że w Warszawie istnieje mnóstwo godnych uwagi placówek, nie tylko Muzeum Wojska Polskiego, czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Co więcej, każde z nich przez jeden dzień w tygodniu można zwiedzić całkowicie za darmo! Chcesz dowiedzieć się, kiedy istnieje możliwość bezpłatnego wejścia do kilku z nich? Poniżej znajdziesz naszą subiektywną listę placówek.

Poniedziałek

Zaraz na początku tygodnia polecamy wybrać się do trzech muzeów, mianowicie do Muzeum Adwokatury Polskiej, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum Kolejnictwa. W pierwszym z nich zyskasz możliwość zapoznania się z historią powstania i rozwoju jednego z najbardziej szanowanych zawodów na świecie – adwokata. Znajdziesz tam mnóstwo archiwalnych dokumentów i fotografii oraz zyskasz możliwość zobaczenia starodruków Prawa Konstytucyjnego i Przywilejów Królestwa Polskiego z 1739 r. Z kolei w drugim z nich będziesz mógł podziwiać ok. 55 tysięcy plakatów z całego świata, przy czym ponad 30 tys. z nich pochodzi z Polski. Warto nadmienić, że część z nich ma ponad 100 lat! Co więcej, co dwa lata na terenie muzeum organizowane jest Międzynarodowe Biennale Plakatu, w którym jury nagradza prace w trzech kategoriach tematycznych. Ponadto w lata nieparzyste odbywają się cykle wystawowe. Ostatnie miejsce to Muzeum Kolejnictwa. Powinni się do niego wybrać zwłaszcza Ci, którzy interesują się rozwojem kolei na ziemiach polskich.

Wtorek

We wtorek proponujemy udać się do Muzeum Narodowego lub Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. To drugie muzeum utworzone zostało w dawnym domu pisarza i jego żony – również literatki. To miejsce pełne dzieł sztuki, zwłaszcza obrazów z przełomu XIX i XX w. Na uwagę zasługuje też sporej wielkości biblioteka i ogromny fortepian w salonie. Muzeum Państwa Iwaszkiewiczów to pozycja obowiązkowa na liście każdego, kto podziwia jego twórczość i chciałby z bliska przyjrzeć się miejscu, w którym tworzył.

Środa

W środę radzimy wybrać się do jednego z muzeów militarnych – mowa tutaj o muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej lub do Saloniku Chopinów. Pierwsze Muzeum utworzone zostało w 1920 r. a w jego zbiorach pojawiają się dzieła ikonograficzne i ogromna biblioteka a na jego terenie funkcjonują specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków zrobionych z różnych materiałów. Kolekcja muzealna stale się poszerza. Aktualnie obejmuje ona ponad 250 tys. eksponatów. Jeżeli zaś chodzi o drugie muzeum to gromadzi ciężki sprzęt, z którego korzystało niegdyś Wojsko Polskie oraz armie obce. Natomiast w Saloniku Chopinów pojawiają się: portrety członków rodziny kompozytora oraz instrumenty i sprzęty, z których korzystał zanim postanowił wyjechać z Polski.

Czwartek

W czwartek polecamy odwiedzić Narodową Galerię Sztuki Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Historyczne miasta stołecznego Warszawa. W każdym z dwóch pierwszych miejsc będziesz mógł podziwiać wspaniałe dzieła i poznać historię ich powstania. To idealna propozycja dla tych, którzy uwielbiają sztukę i kulturę. Natomiast do ostatniego muzeum powinni się wybrać miłośnicy historii Warszawy. W nim będą mogli zapoznać się z jej szczegółowym rozwojem na przestrzeni lat, obejrzeć archiwalne dokumenty, fotografie upamiętniające to, jak wyglądała kiedyś, dzieła sztuki, pamiątkowe rzeczy pozostałe po mieszkańcach itp.

Sobota

Sobota jest idealnym dniem, by wybrać się do Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Sportu i Turystyki. W pierwszym z nich można podziwiać okazy z całego świata, kolekcje są naprawdę pokaźne, a znaleźć w nich można m.in. takie przedmioty jak przedmioty użytkowe, stroje, przedmioty związane z tradycją i kulturą itp. Drugie natomiast zostało stworzone, by upamiętnić historię rozwoju polskiego sportu. Z wycieczki do niego szczególnie ucieszą się zagorzali kibice.

Niedziela

W niedzielę warto wybrać się w kilka miejsc m.in. na Zamek Królewski, do Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałacu w Wilanowie, Muzeum Fryderyka Chopina i Państwowego Muzeum Archeologicznego. Możliwości jest mnóstwo, więc z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego zainteresowaniom.