Przegląd najlepszych teatrów w Warszawie

Przegląd najlepszych teatrów w Warszawie

Warszawa to miasto tętniące życiem i stawiające na rozwój kulturalny. Na jej terenie funkcjonuje mnóstwo muzeów, galerii i teatrów. Wybór tych ostatnich jest naprawdę duży. Dlatego zachęcamy każdego, kto mieszka w stolicy lub zamierza spędzić w niej kilka dni, by wybrał się chociażby na jeden spektakl grywany w tamtejszym teatrze. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy zestawienie tych, które naszym zdaniem są najlepsze i koniecznie powinniście odwiedzić. Zapraszamy!

  1. Teatr Narodowy w Warszawie – ten wybór jest oczywisty i chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem. Teatr Narodowy jest najstarszym funkcjonującym teatrem w Polsce. Powstał w 1765 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Opiekę nad nim sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Usytuowany jest przy placu Teatralnym. Jego dyrektorem naczelnym jest Krzysztof Torończyk, a dyrektorem artystycznym dobrze znany aktor Jan Englert. Oczywiście na przestrzeni lat jego funkcjonowania kilka razy został zniszczony i odbudowywany. Z Teatrem Narodowym związanych jest mnóstwo aktorów, zarówno starszego jak i młodego pokolenia. W obsadzie spektakli pojawiają się m.in. Jan Englert, Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Małgorzata Kożuchowska, Ewa Wiśniewska.
  2. Teatr Rozmaitości (jego aktualny repertuar znajdziecie na trwarszawa.pl)– działa od 1949 r. To jeden z najważniejszych państwowych teatrów w Polsce, którego sztuki były wielokrotnie nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 8. Jego dyrektorem artystycznym jest Grzegorz Jarzyna. Na deskach tego teatru wystawiane są takie sztuki jak „Burza”, „Między nami dobrze jest”, „Portret Doriana Graya”, „Wiarołomni” itp. Warto się do niego wybrać, jeśli chcemy podziwiać grę aktorską m.in. Romy Gąsiorowskiej, Danuty Szaflarskiej, Adama Woronowicza czy Dawida Ogrodnika.
  3. Teatr Polonia – to istniejący od 2005 r. teatr dramatyczny pod kierownictwem Krystyny Jandy. Jest bezpośrednio związany z Och-Teatrem, który prowadzi córka Krystyny Jandy – Maria Seweryn. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 56. Pierwszy dramat, który wystawiono na jego scenie to „Trzy siostry” Czechowa. Warto dodać, że Teatr Polonia wystawia darmowe przedstawienia na placu Konstytucji, jeździ też ze spektaklami po kraju. Co więcej, na jego terenie odbywają się również recitale i koncerty. Z Teatrem Polonia związani są m.in. tacy aktorzy jak: Agata Buzek, Katarzyna Figura, Olga Bołądź, Artur Barciś, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Jerzy Trela, Cezary Żak, Wiktor Zborowski.
  4. Teatr Ateneum – zlokalizowany przy ul. Jaracza 2. Funkcjonuje od 1928 r. Epoka jego rozkwitu przypada na czasy, w których jego dyrektorem był Janusz Warmiński. To dzięki niemu na deskach teatru wystawiano zarówno polskie, jak i zagraniczne sztuki dramatyczne, które zachwycały swoją nowoczesne. To właśnie w nim występowali najlepsi aktorzy powojenni. Współpracowali z nim również najlepsi reżyserzy tego okresu. Po śmierci J. Warmińskiego dyrektorem artystycznym został Gustaw Holoubek, później funkcję tę sprawowała Izabella Cywińska, a aktualnie stanowisko to obejmuje Andrzej Domalik. W Teatrze Ateneum występują m.in. Agata Kulesza, Joanna Kulig, Magdalena Zawadzka, Mateusz Banasiuk, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Marcin Dorociński, Marian Opania, Krzysztof Tyniec.