Recepcjonista hotelowy

Recepcjonista hotelowy

Recepcjonista hotelowy – kilka słów wstępu

recepcjaKażdy zawód rządzi się swoimi prawami, ma określone zadania oraz funkcje, które musi spełniać w danej sytuacji. Podobnie jest z recepcjonistą hotelowym. Warto poznać, jakie obowiązki należą do tej konkretnej osoby i czego możemy oczekiwać zarówno jako goście hotelowi, ale również jako właściciele hoteli, hostelów czy pensjonatów. Zaznaczyć należy jedynie, że w przeciwieństwie do innych zawodów, określenie typowych obowiązków recepcjonisty jest dość trudne. Często praca to zahacza o różne dodatkowe czynności.
Obowiązki recepcjonisty hotelowego

Poza swoimi obowiązkowymi zadaniami związanymi z obsługą gości w recepcji – recepcjonista hotelowy wykonuje jeszcze szereg innych zadań. Między innymi ścieli łóżka, sprząta sale po organizowanych imprezach, sprząta pokoje, myje i odkurzaj hole, myje okna, sprawdza pokoje, a także wydaje śniadania. Oczywiście sytuacja ta dotyczy mniejszych hoteli o niższym standardzie, w których oszczędności nie pozwalają na zatrudnienie większego personelu. W przypadku renomowanych hoteli sprawa powinna wyglądać inaczej, chociaż nie zawsze tak jest.

Różnice w pracy

W zależności od wielkości hotelu i miejsca, w którym się znajduje praca recepcjonisty może wyglądać zupełnie inaczej. Pracownik z dużego miasta obsługuje zdecydowanie więcej gości, ma więcej zadań związanych z rejestrację elektroniczną czy telefoniczną, wymagane jest od niego znanie przynajmniej kilku języków obcych (język angielski to minimum, inne wymagania znajdziesz tutaj). W związku z tym w dużym mieście pracownik recepcji nie ma czasu na podejmowanie innych zadań. W mniejszych hostelach czy pensjonatach bardzo często okazuje się, że ta sama osoba rejestruje gości, sprząta po nich czy wydaje im śniadania. W związku z tym określenie ogólnych obowiązków dla wszystkich recepcjonistów jest praktycznie niemożliwe.

Recepcja – praca

W wielu przypadkach pracę w recepcji podejmują osoby uczące się, głównie studenci. Praca ta bowiem oferuje elastyczny grafiki, a także zmiany nocne, które mogą odpowiadać osobom uczącym się. Kryteria, jakie wymagane są przez pracodawców to przede wszystkim miła aparycja, gotowość do pracy zmianowej, dobre umiejętności związane z obsługą komputera, dobry kontakt z drugim człowiekiem, a także najważniejsze – znajomość języków obcych. Oczywiście w małych hotelach czy pensjonatach często przymyka się na to oko, wystarczą podstawy języka angielskiego, jednak w prestiżowych hotelach mile widziana jest znajomość kilku języków.

Recepcjonista hotelowy to na pewno bardzo ciekawy zawód. Jednak warto przed podjęciem pracy dowiedzieć się, jakie obowiązki czekają na nas w konkretnym miejscu.