Zakwaterowanie w hotelu – o której zaczyna się i kończy doba hotelowa?

Zakwaterowanie w hotelu – o której zaczyna się i kończy doba hotelowa?

Doba hotelowa to czas, w którym goście hotelowi mają prawo do przebywania w zarezerwowanych pokojach i apartamentach. Mają również prawo do spożywania posiłków w hotelowej restauracji i korzystania z wszelkich atrakcji przysługujących w ramach wykupionej przez nich oferty. Doba hotelowa to pojęcie umowne, ponieważ zwykle nie obejmuje 24 godzin. Najczęściej zaczyna się o godzinie 14 (w niektórych hotelach nawet później), a kończy w południe, co oznacza, że do godziny 12 goście muszą opuścić pokoje i zdać klucze.

Dlaczego doba hotelowa zaczyna się tak późno?

Personel hotelowy musi mieć czas na posprzątanie pomieszczeń po gościach opuszczających hotel, wymianę pościeli i ręczników oraz przygotowanie pokoju do przyjęcia kolejnych osób. Często zdarza się tak, że goście opuszczają pokoje w godzinach porannych i obsługa ma dużo czasu na przygotowanie pomieszczeń, ale w sytuacji, gdy wiele osób wymeldowuje się tuż przed godziną 12, czasu na sprzątanie pozostaje naprawdę niewiele.

Oczywiście część pokoi udaje się przygotować znacznie wcześniej niż na 14 i istnieje szansa, że pomieszczenia zostaną od ręki udostępnione nowo przybyłym gościom, ale nie jest to regułą. Niektóre hotele nie kwaterują gości przed wyznaczoną godziną i pozostają nieugięte nawet, jeśli goście mają za sobą całonocny, męczący lot, albo podróżują z małymi dziećmi.

Przedłużenie doby hotelowej

W sytuacji, gdy transfer na lotnisko odbywa się w godzinach wieczornych lub nocnych, konieczność opuszczenia pokoju przed południem staje się sporą niedogodnością. Co prawda w większości przypadków goście wciąż mają prawo do posiłku, a hotel za opłatą przechowa ich bagaż w bezpiecznym miejscu, ale nie ma mowy o odbyciu drzemki przed wylotem czy o wzięciu prysznica. Z tego powodu wielu gości pyta o możliwość przedłużenia doby hotelowej w dniu wyjazdu. Jeżeli na pokój nie czekają kolejne osoby, zwykle przedłużenie doby jest możliwe, ale każda dodatkowa godzina ma swoją cenę.