Łóżko w hotelu

Łóżko w hotelu

Łóżko w hotelu – najważniejszy mebel w pokoju hotelowym

Już sam termin „rezerwacja noclegu” sugeruje, jak zamierzamy spędzać czas w hotelowym pokoju – najczęściej po prostu śpiąc. Rzadko zdarza się, by goście spędzali w czterech ścianach całe dnie, na ogół zaglądają do pokoju dopiero wieczorem i tam regenerują siły. Nic zatem dziwnego, że łóżko w hotelu jest zdecydowanie meblem najważniejszym.

Zakup łóżka do hotelu – co mówią przepisy?

łóżkoCzęść osób być może się zdziwi, ale istnieją przepisy kategoryzacyjne odnośnie łóżek, które jasno określają minimalne wymiary łóżek pojedynczych i dwuosobowych. W przypadku łóżka jednoosobowego wymiary te wynoszą 90×200 cm, w przypadku dwuosobowego – 140×200 cm. Pozostałe parametry, tj. grubość materaca czy rodzaj stelaża (drewniany, metalowy, inny) nie zostały określone w przepisach. To hotelarz decyduje, w jakiego typu łóżka wyposaży swój hotel.

Łóżko w hotelu – rodzaje

W apartamentach hotelowych, poza klasycznymi łóżkami z materacem, spotykamy także wygodne kanapy. Kanapa, ustawiona w strefie dziennej apartamentu, pełni zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Nie od dziś jednak wiadomo, że znacznie lepszy sen gwarantuje materac.

Łóżko w hotelu może mieć dwojaką budowę. Jednym z rozwiązań jest tzw. łóżko kontynentalne, czyli składające się z materaca umieszczonego na materacu. Materac bazowy wkłada się w drewnianą ramę, do której, w zależności od upodobań, dokręca się nóżki lub kółka. Na materacu bazowym układa się drugi materac. Taką konstrukcję należy dosunąć do ściany i przymocować do zagłówka.

Równie często w hotelach spotykamy tradycyjne łóżka, składające się z metalowego stelaża czy też drewnianych szczebli. Na takiej konstrukcji układa się materac do spania.

Wybór materaca do hotelowego pokoju

Materac w pokoju hotelowym musi być przede wszystkim wygodny. Stare, wygniecione materace powinny ulec wymianie. Wymiana będzie tym rzadsza, im lepszej jakości produkt kupimy. Materac musi być przystosowany do intensywnego użytkowania. Powinien tez umożliwiać sprawną wymianę pościeli. Najlepiej sprawdzają się materace piankowe (z twardych pianek) oraz sprężynowe. Ważne jest to, co znajduje się wewnątrz materaca, jak i jego obszycie. Warto zwrócić uwagę na pikowanie – jeśli takie samo wystąpi po obu stronach, materac będzie można odwracać, a tym samym wydłuży się czas jego eksploatacji.

Łóżko w hotelu – im wyższy standard, tym grubszy materac?

Niekiedy grubość materaca jest determinowana przez budowę łóżka. Zwykle jednak to hotelarz decyduje, jak gruby materac zakupić. Uważa się, że im grubszy materac, tym wygodniejszy. Idąc dalej: im wyższy standard hotelu, tym grubsze materace spotkamy w pokojach.