Wynajem mieszkania w Warszawie – na co zwrócić uwagę?
Chcesz robić karierę w dużym mieście i zdecydowałeś się na przeprowadzkę do stolicy i wynajem mieszkania? To świetnie, jednak szukając mieszkania do wynajęcia powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, które zadecydują o tym, czy dokonałeś słusznego wyboru i wpłyną na poziom Twojego zadowolenia. O najważniejszych aspektach piszemy poniżej.
- Cena
To, że mieszkania w Warszawie są drogie nie dziwi chyba nikogo, zwłaszcza jeśli chodzi o lokale usytuowane w pobliżu centrum miasta. Dlatego też zanim zaczniesz szukać, określ swój budżet, który możesz przeznaczyć na wynajem mieszkania. Dzięki temu zawęzisz pole poszukiwań i będziesz mógł wybierać spośród ofert wpisujących się w Twoje możliwości finansowe. Weź też pod uwagę to, czy będziesz samodzielnie płacił czynsz i regulował rachunki za media, czy też wszystkie opłaty zostaną rozdzielone na większą ilość lokatorów. Oczywiście ta druga opcja jest lepsza i powoduje, że będziesz mógł selekcjonować spośród droższych ofert.
- Lokalizacja
Oczywiście lokalizacja ma niemałe znaczenie. Decydując się na mieszkanie na obrzeżach miasta, a pracując w centrum stracisz mnóstwo czasu na dojazdach. Spory problem pojawi się także, gdy w pobliżu mieszkania nie będzie sprawnie funkcjonowała komunikacja miejsca – wtedy konieczny będzie dojazd samochodem, a jest on zdecydowanie droższy od podróżowania miejskimi tramwajami. Dlatego też postaraj się rozejrzeć za lokum, które znajduje się niedaleko Twojego miejsca pracy lub jest „zaopatrzone” w doskonałe połączenia komunikacyjne.
- Treść ogłoszenia
Zazwyczaj z treści ogłoszenia można dowiedzieć się wszystkiego, co istotne. Niemniej jednak, nie można zapominać o tym, by bardzo dokładnie zapoznać się z jego treścią i zwrócić uwagę na to, w jakiej formie i w jakiej wysokości będą pobierane opłaty, czy opłata za media wliczona jest w czynsz itp. Dzięki temu nic nas w czasie spotkania nie zaskoczy, a na etapie poszukiwania będziemy mogli odrzucić już kilka ofert, w których nie zostało to jasno doprecyzowane.
- Właściciel
Zanim podpiszesz umowę najmu umów się na spotkanie z właścicielem, na którym omówicie wszelkie wątpliwości. W trakcie rozmowy ustal, jakie ma on względem Ciebie wymagania, jak wyglądają terminy zapłaty, sposób rozliczeń, kwestie napraw zepsutych sprzętów itp. Nie bój się zadawać pytań. To ty jesteś klientem i możesz dopytywać o wszystkie niejasne dla Ciebie kwestie. Nie bój się też stawiać wymagań i negocjować.
- Sąsiedzi
Zanim zdecydujesz się na mieszkanie, koniecznie sprawdź kto mieszka w okolicy. Spróbuj ustalić, czy są to młode czy starsze osoby i jaki jest ich stosunek np. do weekendowych imprez. Dzięki temu, gdy już się wprowadzić unikniesz niepotrzebnych problemów. Będziesz również wiedział na co możesz sobie pozwolić. Oczywiście to działa w obie strony.
- Wyposażenie
W trakcie wizyty w mieszkaniu zwróć uwagę na stan techniczny wyposażenia. Skontroluj, czy instalacje i sprzęty są w pełni sprawne, by później nie oskarżono Cię o ich zepsucie. Poza tym lepiej zrezygnuj z szukania umeblowanego lokum, bo są one zdecydowanie droższe. Lepiej przywieźć własne rzeczy, bo w razie czego będziesz mógł je w każdej chwili zabrać. Poza tym, gdy się coś zepsuje to nikt nie będzie wymagał od Ciebie pokrycia kosztów napraw.
- Umowa
Wydaje się nam to oczywiste, ale i o tym wspomnimy. Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj. Sprawdź, czy pojawiają się w niej wszystkie potrzebne dane i są one zgodne z prawdą. Zorientuj się jak wyglądają Twoje obowiązki i warunki wypowiedzenia umowy. Nie spiesz się, a w razie potrzeby poproś o to, byś mógł zapoznać się z treścią dokumentu w domu, w spokoju. Jeśli właściciel mieszkania jest uczciwy, nie będzie miał nic przeciwko temu i z pewnością umówi się z Tobą na kolejne spotkanie, by podpisać dokument.