Warszawski Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon

Warszawski Fotoplastikon – garść informacji

Już niedługo wybierasz się do Warszawy? Koniecznie powinieneś skorzystać z tamtejszego Fotoplastikonu! Czym jest to urządzenie i dlaczego jest takie wyjątkowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kilka słów o Warszawskim Fotoplastikonie

Warszawski Fotoplastikon to jedyne w całej Polsce i jedno z nielicznych na całym świecie czynnych urządzeń służących do oglądania zdjęć w trójwymiarze. Powstał na początku XX w. i od tego czasu działa niemal nieprzerwanie. Na jego zbiory składają się ponad 3000 oryginalnych i unikalnych fotografii nie tylko z Warszawy i naszego kraju, ale i najbardziej egzotycznych zakątków świata. Decydując się na skorzystanie z niego będziesz mógł podziwiać zdjęcia upamiętniające otwarcie Kanału Sueskiego, prześledzić historię zmieniającej się na przestrzeni wieków Warszawy, ujrzeć Japonię od tej najmniej znanej strony oraz podziwiać ujęcia z wyprawy na Spitzbergen. Gwarantujemy, że pokaz zdjęć dostarczy Ci niesamowitych wrażeń i samo doświadczenie na długo utrwali się w Twojej pamięci.

Warto wspomnieć, że w latach przedwojennych Fotoplastikon służył głównie celom edukacyjnym i pozwalał zobaczyć kadry z odległych i trudno dostępnych zakątków naszego globu. Co ciekawe, nie został zajęty przez hitlerowców, więc mieszkańcy Warszawy mogli swobodnie z niego korzystać i napawać się widokiem miejsc, w których panowały błogi spokój i cisza. Natomiast po wojnie w kolekcji jego zdjęć pojawiły się fotografie z Zachodnich miast, do których wyjazd w tamtych czasach był oczywiście niemożliwy. Z czasem pokaz uzupełniono o muzykę jazzową, co sprawiło, że stał się ulubionym miejscem spotkań bikiniarzy. Po dziś dzień jest wysoce ceniony przez mieszkańców Warszawy i traktowany przez nich jako element budujący tożsamość tego miasta. Od 2008 r. opiekę nad Warszawskim Fotoplastikonem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dlaczego radzimy Ci wybrać się do tego miejsca? Bo to niesamowita przygoda i podróż w czasie, która pozwoli Ci poznać historię miasta oraz innych zakątków świata z niego innej strony. Poza tym nie możesz przepuścić okazji skorzystania z jednego z najbardziej unikatowych urządzeń na świecie!