Warszawa muzea

Warszawa muzea

Nieco inne spojrzenie na temat „Warszawa muzea”

Chyba każdy, kto przyjeżdża do Warszawy, skupia się na zwiedzaniu miejsc wyszczególnionych jako najciekawsze we wszelkiego rodzaju poradnikach i broszurach dla turystów. Wśród nich znajdują się najważniejsze muzea – najważniejsze nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Tymczasem poza tymi instytucjami, w Warszawie znajduje się całe mnóstwo nieco mniejszych muzeów, które jednak stanowią nie lada gratkę dla miłośników konkretnych dziedzin sztuki, techniki czy pasjonatów literatury. Temat Warszawa muzea wcale nie musi być  nudny.

Pierwsze muzeum w Warszawie a instytucje współczesne

Warszawa muzeumPierwszą tego typu instytucją na warszawskiej ziemi było muzeum w Pałacu w Wilanowie. Zostało otwarte 5 sierpnia 1805 roku i była to druga tego typu instytucja w Polsce. Pierwszą było otwarte w 1801 roku muzeum w Puławach.

Pierwsze muzeum w Warszawie prezentowało zbiory malarstwa, sztuki starożytnej, sztuki orientalnej i rzemiosła artystycznego zgromadzone przez Stanisława Kostkę Potockiego. We współczesnych muzeach również odnajdziemy tego typu zbiory z tą różnicą, że jest ich znacznie więcej. Udoskonalono również sposób ich prezentacji.

W 1938 roku w Warszawie funkcjonowało 29 publicznych muzeów. Obecnie liczba ta jest znacznie wyższa. Nie sposób odwiedzić wszystkich placówek. Ci, którzy chcieliby obejrzeć zbiory przynajmniej części z nich, muszą pomyśleć o noclegu w Warszawie..

Warszawa muzea – podział instytucji kultury ze względu na zakres zbiorów

Muzea Warszawy można podzielić na kilka grup. Pierwszą stanowią muzea biograficzne, czyli takie, których zbiory powiązane są z życiem i działalnością konkretnych osób. W tym miejscu warto wspomnieć chociażby o Muzeum Fryderyka Chopina czy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Kolejna grupa to muzea historyczne, czyli najpopularniejszy rodzaj instytucji kultury. W Warszawie funkcjonuje ich naprawdę wiele, jednym z ważniejszych jest Muzeum Historii Polski.

Warto również wspomnieć o muzeach literackich, czyli m.in. o Muzeum Książki Dziecięcej.

W temat Warszawa muzea doskonale wpisują się również muzea techniczne (np. Muzeum Pożarnictwa), muzea artystyczne (Muzeum Jazzu, Muzeum Teatralne), muzea etnograficzne (Państwowe Muzeum Etnograficzne) czy martyrologiczne (Muzeum Walki i Męczeństwa, Muzeum Katyńskie). Oprócz tego w Warszawie funkcjonują muzea przyrodnicze, wojskowe oraz muzea i obiekty sportowe.

Temat Warszawa muzea jest bardzo szeroki i nie sposób omówić go w krótkim artykule, tym bardziej, że różnorodność warszawskich instytucji kultury jest, jak widać, bardzo duża. To jednak bardzo dobrze, że inwestujemy w kulturę.