Stadion Narodowy w Warszawie to jeden z symboli miasta, z którym kojarzy go mnóstwo turystów. Wzniesiony w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia przed EURO 2012, którego Polska była jednym z organizatorów. To obiekt sportowy, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej, dlatego zapraszamy po garść informacji i ciekawostek do dalszej części artykułu. Z niej dowiecie się, jak długo budowano Stadion Narodowy, ile ma miejsc itp. Zapraszamy!
Stadion Narodowy – informacje i ciekawostki:
- Stadion powstawał przez trzy lata – od 2008 r. do 2011 r. Jego oficjalnego otwarcia dokonano 29 stycznia 2012 r.
- Trybuny mają dwie kondygnacje i mieszczą 58500 miejsc siedzących, z których można skorzystać podczas imprez sportowych. Natomiast w czasie koncertów liczba ta wzrasta do 72900 miejsc.
- Obiekt posiada rozsuwany dach, co sprawia, że można z niego korzystać nawet podczas niekorzystnej aury pogodowej. Zrobiono go z wysoce odpornego na uszkodzenia i działanie szkodliwych warunków atmosferycznych włókna szklanego, pokrytego teflonem.
- Stadion Narodowy to nie tylko trybuny i boisko (więcej o Stadionie Narodowym dowiesz się na www.pgenarodowy.pl). Na jego terenie funkcjonują również: fitness club, fun pub, restauracje oraz kaplica wyznaniowa, w której można wziąć ślub.
- Pod stadionem znajduje się parking podziemny, do którego można dojechać tunelami utworzonymi w wałach ziemnych.
- Fasada obiektu ma kolor srebrno-czerwony i nawiązuje do polskich barw narodowych oraz falującej na wietrze flagi.
- Do wzniesienia obiektu ponad 11 tys. ton stali oraz 400 tys. ton betonu – te liczby naprawdę robią wrażenie!
- Elewacja stadionu została przygotowana do wyświetlania na niej symboli i napisów.
- Obraz ze stadionu wyświetlają cztery ekrany LED, z których każdy ma powierzchnię 50 m2, czyli mniej więcej tyle, co mieszkanie w kamienicy lub bloku.
- Stadion Narodowy został zaopatrzony w ogromne ilości kabli dla mediów, dzięki którym mogą one transmitować wydarzenia na żywo. Ich długość szacuje się na 400 kilometrów.
- Mało kto wie, ale stadion miał zostać wyposażony w murawę modułową, czyli wysuwaną na czas trwania meczu płytę. Niestety rozwiązania nie udało się wdrożyć i ostatecznie postawiono na podgrzewaną płytę boiska.
- Stadion ma też własny pomnik. To rzeźba z brązu, która przedstawia byłego piłkarza i selekcjonera kadry narodowej – Kazimierza Górskiego.