Nazwy hotel robotniczy używa się dziś stosunkowo rzadko, częściej możemy spotkać się z określeniem hotel pracowniczy, które nie kojarzy się tak jednoznacznie z latami komunizmu w Polsce. Zresztą dzisiejsze hotele robotnicze nie pełnią takiej samej funkcji jak w przeszłości, nie są obiektami powołanymi do życia przez zakłady pracy i przeznaczonymi wyłącznie dla zamiejscowych pracowników (niekiedy również ich rodzin) tychże zakładów.
Czym jest hotel pracowniczy?
Hotel pracowniczy to budynek przeznaczony do tymczasowego zamieszkiwania przez grupy pracowników. Mogą to być zarówno kilkuosobowe delegacje, jak i grupy złożone z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu pracowników, którzy w pobliskiej okolicy realizują jakiś projekt, np. zajmują się budową autostrady, nowoczesnego osiedla itp. W hotelach pracowniczych znajdują się najczęściej pokoje 2, 3 i 4-osobowe, większe należą do rzadkości. Oczywiście dobry hotel oferuje również pokoje jednoosobowe, przeznaczone dla osób samotnie przebywających w podróży służbowej.
Hotel robotniczy oferuje noclegi dla firm, których działalność opiera się w głównej mierze na realizowaniu rozmaitych projektów na terenie całego kraju. Pracownicy, którzy często przebywają w delegacji, z pewnością mięli okazję mieszkać w rozmaitych hotelach pracowniczych, a dzięki zdobytym doświadczeniom, doskonale wiedzą, czym się kierować podczas wyboru takiego obiektu. Dobry hotel pracowniczy zapewnia wygodne miejsce do spania, ale też komfortową łazienkę i w pełni wyposażoną kuchnię lub aneks kuchenny. Mimo iż nie musi spełniać standardów hoteli kilkugwiazdkowych, z pewnością powinien być czysty, zadbany. W hotelach muszą panować warunki w jakimś stopniu zbliżone do domowych, umożliwiające swobodny wypoczynek się po ciężkim dniu pracy.
Hotel robotniczy – ile to kosztuje?
Ceny pokoi w hotelach robotniczych uzależnione są od wielu czynników, ale nawet pokój z darmowym dostępem do Internetu i miejscem parkingowym można wynająć w bardzo atrakcyjnej cenie. Pracodawca, który rezerwuje miejsca noclegowe dla swoich pracowników, nie powinien jednak kierować się wyłącznie ceną, a wziąć pod uwagę lokalizację obiektu, odległość od miejsca, w którym realizowany jest projekt, bliskość stołówki, marketów czy przystanków komunikacji miejskiej. Ceny pokoi ustalane są indywidualnie i uzależnione od długości pobytu lub też ilości osób, które mają w hotelu zamieszkać.