Eco driving w Warszawie – poznaj jego zasady

Eco driving w Warszawie – poznaj jego zasady

Zapewne doskonale wiecie, że szybki przejazd przez miasto w godzinach szczytu jest niemal niemożliwy. Korki są tak ogromne, że na stanie w nich traci się mnóstwo czasu. Niestety przy okazji spala się mnóstwo paliwa, a to nie sprzyja oszczędnościom i przyczynia się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego wszystkim mieszkańcom stolicy polecam eco driving. Opanowanie jego podstawowych zasad nie jest trudne, a przyniesie ogrom korzyści.

Miejski eco driving i jego podstawowe zasady:

  • Zanim na dobre zaczniesz stosować się do zasad eco drivingu, najpierw sprawdź stan techniczny pojazdu pozbądź się wszelkich usterek. Wymień zużyte części na nowe, sprawdź stan filtrów i poziom oleju oraz ciśnienie w oponach. Ponadto pozbądź się zbędnego balastu. Zapchany bagażnik czy tylne siedzenie zwiększą masę samochodu, a to sprawi, że będzie więcej palił.
  • Pamiętaj, że rozruch na postoju, zwłaszcza w zimie, jest kompletnie niepotrzebny, a praktykując go możesz sobie zafundować mandat. Podobnie wygląda sprawa z wciskaniem pedału gazu tuż po uruchomieniu silnika. Takie działanie może zaszkodzić, a nawet spowodować awarię. O wiele lepszym rozwiązaniem jest powolne rozgrzewanie silnika w czasie jazdy, czyli stopniowe zwiększanie jego obrotów.
  • Naucz się dynamicznie, ale bezpiecznie ruszać z miejsca i włączać do ruchu. Docenisz to zarówno ty, jak i inni kierowcy. Dzięki temu ruch będzie przebiegał płynnie, a na zielonym świetle zdąży przejechać więcej samochodów.
  • Pamiętaj także, że eco driving to płynna jazda i utrzymywanie stałej prędkości. Gwałtowne przyspieszanie i nagłe hamowanie wcale nie zwiększają przyjemności z jazdy, a na dodatek zwiększają zużycie paliwa i niektórych części np. hamulców.
  • Opanuj hamowanie biegami.
  • Naucz się dość szybko rozpędzać samochód i sprawnie zmieniać biegi. Im szybciej wrzucisz najwyższy bieg, tym lepiej, bo to zapewni ci dużo niższe spalanie, przy dobrej pracy i wydajności silnika.
  • Przewiduj i staraj się szybko reagować. Stosuj też zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierowców.
  • Ustal jedną trasę. Postaraj się, aby była jak najkrótsza pod względem czasowym i odległości. Jeśli masz możliwość dotrzeć do domu nieco okrężną drogą, ale unikając przejazdu przez centrum, to zdecyduj się na tę opcję, bo gwarantuję ci, że nie będziesz żałować.
  • Na sam koniec dodamy, że jeśli chcesz wdrożyć w życie skuteczny eco driving, to powinieneś jak najrzadziej korzystać z klimatyzacji (oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przy trzydziestostopniowych upałach może okazać się to niemożliwe), a na postoju trwającym dłużej niż 30 sekund wyłączać silnik (naturalnie wyłączając z tego postój na światłach).