Co warto zobaczyć w Warszawie?

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa to miasto ze świetnie rozwiniętą bazą noclegową i zapleczem kulturalno-rozrywkowym, a co za tym idzie – stanowi popularny kierunek jedno- lub kilkudniowych wycieczek turystycznych. Oczywiście w trakcie trwającego zaledwie kilka dni pobytu w Warszawie nie sposób zwiedzić wszystkich zabytków, nie uda się też skorzystać z większości atrakcji przygotowanych z myślą o turystach. Ale nawet krótka wycieczka po zakątkach stolicy choć trochę przybliży jej historię i pozwoli odkryć potencjał drzemiący w tym mieście. Zatem co warto zobaczyć w Warszawie w trakcie krótkiego pobytu?

Od czego zacząć zwiedzanie Warszawy?

Większość wycieczek do Warszawy rozpoczyna się od zwiedzenia najstarszej części miasta. Stare Miasto w Warszawie to zwarty zespół architektury zabytkowej, pochodzącej głównie z XVII i XVIII wieku. Charakteryzuje go średniowieczny układ zabudowy z pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Niestety zabudowania najstarszego ośrodka miejskiego Warszawy zostały w 90% zniszczone w trakcie Powstania Warszawskiego. W kolejnych latach prowadzono prace zabezpieczające i odgruzowujące, a w końcu przystąpiono do odbudowy. Zdecydowano się na przywrócenie świetności Starego Miasta z XVIII wieku, choć nie było to możliwe we wszystkich szczegółach.

Stare Miasto w Warszawie zachowuje układ przestrzenny z okresu lokacji miasta z XII–XIII wieku. Zachowano dawne gabaryty i układy ulic, zrekonstruowano większość kamienic. Pieczołowita odbudowa sprawiła, że Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO – Warszawska Starówka stanowi przykład niemal kompletnej rekonstrukcji. Obok tętniących dziś życiem miejsc nie sposób przejść obojętnie. Koniecznie trzeba odwiedzić Plac Zamkowy i Zamek Królewski, zajrzeć do Katedry św. Jana i choć na chwilę przysiąść w restauracji lub kawiarni usytuowanej w jednej z odbudowanych kamienic.

W pobliżu Starówki znajdują się liczne obiekty noclegowe (zobacz tutaj), dlatego zwiedzenie zabytków i urokliwych uliczek można rozłożyć na kilka dni.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Nowe atrakcje turystyczne

Nowe, czyli nie tylko powstałe w ostatnich latach, ale tez nie powiązane z wydarzeniami historycznymi, jakie miały miejsce w Warszawie. Jedną a takich atrakcji z pewnością może stanowić Centrum Nauki Kopernik. Jest to jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. To tutaj można przekonać się, jak działają prawa fizyki, jak funkcjonują nowoczesne urządzenia i jakie zastosowania znajdują nowe technologie. Centrum Nauki Kopernik to miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

Kolejną atrakcją turystyczną powstałą w ostatnich latach jest PGE Narodowy. Obiekt oczywiście nie powstał stricte z myślą o turystach, ale o wydarzeniach sportowych, a konkretnie o odbywającym się w Polsce turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. PGE Narodowy to największy i najbardziej znany stadion w Polsce. Odbywają się na nim różnego rodzaju imprezy, począwszy od meczów piłki nożnej, poprzez wydarzenia motoryzacyjne, targi, na koncertach gwiazd światowego formatu kończąc.